Camino de Santiago

Na stovky kilometrů dlouhou pouť přes Pyreneje do Santiaga vyrážejí už od 9. století celé zástupy katolických poutníků. U tamní katedrály ale můžeš získat osvědčení o absolvování Svatojakubské cesty i ty. A stačí ti ujít jen sto kilometrů. Seznam se s poutí do Santiaga.

Kudy povede tvé Camino

Španělský král Alfonso II., který v 9. století vykonal vůbec první pouť do Santiaga de Compostela, vyrážel z Ovieda. Této variantě se říká Camino Primitivo a dnes je to jen jedna z mnoha oficiálních Svatojakubských cest, které začínají ve Španělsku, Francii nebo Portugalsku. Ve skutečnosti ale můžeš vyrazit odkudkoliv – třeba i z Česka.
Mušle hřebenatka
Středověcí poutníci si ze Santiaga odnášeli mušli hřebenatku jako důkaz, že cestu dokončili. Poutníka na Caminu tak dnes poznáš i podle této mušle – třeba připnuté na batohu. Její symbol také lemuje všechny historické cesty do Santiaga. A posledních 100 km značí pravidelné rozmístěné patníky s hřebenatkou a počtem zbývajících kilometrů.

Camino Francés

769 km | 28–35 dní | květen, červen, září, říjen
Ze Saint-Jean-Pied-de-Port na francouzské straně Pyrenejí vyráží nejvíce poutníků. Na trase tě napřed prověří vysoké hory, pak ale sestoupíš na rozlehlé pláně a svěží kopečky severního Španělska. Tato trasa má i nejhustší síť nocleháren. Mnohé mají otevřeno po celý rok, a tak můžeš vyrazit i mimo sezónu, kdy chodí méně lidí.

Camino del Norte

825 km | 30–35 dní | červen–září
Vlny dramaticky narážející do pobřežních útesů, drsné hory a malé rybářské vesničky. Začneš v baskickém městě Irún a na kopcovité trase po severním pobřeží Španělska projdeš přes Bilbao, Santander a Oviedo. Přestože ale trasa prochází velkými městy, je zde méně ubytování, a tak je lepší plánovat dopředu a držet se harmonogramu.

Camino Portugués

280 km (616 km) | 12–14 dní (25–27 dní) | květen, červen, září
Snad nejsnazší varianta, jak se vydat do Santiaga. Když začneš v Portu, čeká tě 260 až 280 km, podle trasy, kterou si zvolíš – jestli méně navštěvovanou podél pobřeží Atlantiku, nebo tu častější vedoucí vnitrozemím přes zalesněné vysočiny. Ale pokud začneš už v Lisabonu, připrav se na 616 km a velkou část cesty vedoucí podél dálnic.
Nocleh pro poutníky
Na trase Camina složíš hlavu v prostých noclehárnách s palandami (bez dek a povlečení), sprchou a někdy i s kuchyňkou. Říká se jim albergues a mohou být obecní či soukromé. Nocleh vyjde na 5 až 10 €. Obecní jsou levnější, ale často musíš vystát frontu s rizikem, že na tebe nevyjde místo. Pak budeš muset vzít zavděk soukromými albergues nebo klasickými hotely a penziony.

Camino Primitivo

321 km | 12 –15 dní | červen–srpen
Původní trasa z Ovieda, kterou se vydal král Alfonso II., je zároveň asi i nejnáročnější, protože vede přes hory v Asturii. Na druhou stranu není tak dlouhá a většinou půjdeš po lesních a horských stezkách, přes malé vesničky a městečka, což je docela rozdíl oproti jiným trasám.

Camino Inglés

116 km | 4–6 dní | polovina května – začátek října
Varianta, pokud chceš poznat atmosféru Camina, ale na delší trasy se (zatím) necítíš. Na cestě z Ferrolu nepůjdeš přes žádná velká města – spíše jen skrz lesy a tradiční venkovskou galicijskou krajinu. Vyrazit můžeš také z A Coruña, ale nedosáhneš na 100 km potřebných k tomu, abys na konci získal osvědčení poutníka.

Via de la Plata

1000 km | 40–50 dní | duben–květen
Původně stará římská cesta, která vedla do dolů v severním Španělsku a která se jako poutní cesta využívala už od 12. století. I když má tato trasa dostatečnou infrastrukturu, vydává se po ní jen hrstka poutníků. Každý den je totiž nutné urazit velké vzdálenosti, nést s sebou dostatek vody a dobře plánovat.
Camino z Česka
Také z českých zemí putovali středověcí poutníci do Santiaga. Klub českých turistů vyznačil českou Svatojakubskou cestu ve dvou větvích: severní a jižní. Obě trasy začínají u Zbraslavského kláštera v Praze a v terénu jsou značené drobným symbolem I24 v hrotu běžné turistické směrovky. Občas ale narazíš i na tradiční symbol mušle hřebenatky.

Jak vybrat batoh na Camino

Hodiny a hodiny na nohou. Každý den, měsíc v kuse. Na Caminu tě nečekají bůhvíjak krkolomné stezky. Camino je náročné především svou délkou. A tak potřebuješ batoh, se kterým denně ujdeš 25 až 30 km, aniž by ti na ramenou žhnuly šrámy od popruhů.

Velikost

Chceš-li dojít až ke katedrále v Santiagu, poneseš si jen to nejnutnější (viz Co si sbalit na Camino). Na trase jsou navíc noclehárny, takže nepotřebuješ velkou krosnu, jaká se bere na kempování do divočiny. Ideální je tedy batoh o objemu 35 až 45 litrů.
Celodenní chůze s takto velkým batohem bude pořád docela příjemná. A nejspíš si ho budeš moct vzít do letadla jako příruční zavazadlo. Což je výhoda. Přeci jen – kdo by chtěl před startem Camina čekat na ztracené odbavené zavazadlo? Navíc tak nemálo ušetříš i na letence.

Nosný systém

Batoh s pořádným nosným systémem nikde netlačí, při chůzi se nevrtí a rovnoměrně rozkládá zatížení mezi ramena a bedra. Takový nosný systém tvoří:
  • odvětraný zádový panel s pevným vnitřním rámem,
  • prodyšné a příjemně polstrované ramenní popruhy,
  • pevný bederní pás, který pohodlně sedí na bocích,
  • bederní opěrka zvyšující pohodlí při vyšší hmotnosti nákladu,
  • hrudní popruh, který brání sklouznutí ramenních popruhů
  • a balanční dotahy, kterými přitáhneš batoh k tělu.
Samozřejmě i nejlepší nosný systém si musíš správně nastavit. A nezapomeň používat kompresní popruhy, kterými batoh stáhneš a přeneseš hmotnost nákladu blíže k tělu.
Lowe Alpine AirZone™
Nosný systém AirZone™ od Lowe Alpine prověřily desítky let na cestách. Volným prostorem mezi tělem a batohem proudí svěží vzduch, který udržuje záda suchá. V novém provedení má systém AirZone™ ještě nižší hmotnost, pohodlnější pěnu a kanálek, kterým uniká teplo z horní části.
AirZone™ na Camino

Materiál

Lehký materiál srazí hmotnost batohu dolů. Příliš lehký materiál už ale moc nevydrží. A na Caminu potřebuješ batoh, který se ti po dvou týdnech nerozsype. Měl by tedy být vyrobený z nylonu s ripstop úpravou, která brání protržení.
Hodí se také, když je materiál ošetřený vodoodpudivou úpravou. Zcela nepromokavé batohy jsou ale výjimkou, a tak do deště, který tě nemine, musí mít batoh pláštěnku.

Vstup do batohu

Na výpravě, jakou je Camino, budeš v batohu často něco hledat. Ráno se budeš balit a večer vybalovat. Probírat se ale při každé zastávce celým obsahem batohu je opruz. Kromě klasického horního plnění je proto vhodný také vstup zboku nebo zepředu. A s organizací vybavení pomohou i dvě oddělené komory.

Přihrádky a kapsy

Dostatek kapes zajistí, aby to, co právě potřebuješ, bylo vždy po ruce. Kapsa ve víku je základ. Stejně tak skrytá vnitřní kapsa na spodní straně vrchlíku na cennější věci.
Síťované kapsy na láhve po stranách by měly být nakloněné směrem k tobě, aby se láhve daly vytáhnout a zasunout zpět i s batohem na zádech. Přihrádky na bederním pásu jsou zase užitečné na věci, které vytahuješ za chůze – třeba telefon.
A strečový pavouk na čele batohu poslouží různými způsoby. Třeba pod ním usušíš propocené nebo vyprané oblečení.

Uchycení holí

Camino Francés bez trekových holí? Není to ten nejlepší nápad. Hole ti v náročném terénu pomohou získat jistotu a „převezmou“ část tíhy batohu. Každopádně v lehčích pasážích zase tolik potřebné nebudou. A tak je vhodné mít na batohu systém, do kterého je snadno připneš, aniž by při chůzi překážely nebo hrozilo, že je ztratíš.
Lowe Alpine AirZone™ Trail Camino
Tento batoh vytvořili v Lowe Alpine pro dlouhé dny na cestě. A nakonec nejen pro Camino. Má plně odvětraný zádový systém AirZone™, dvě komory, boční vstup, spoustu kapes, strečového pavouka a upneš na něj trekové hole i turistický cepín. Připravený je v dámském i unisex provedení.
Poznej ho zblízka

Co si sbalit na Camino

Hlavně si nezapomeň pořídit credencial – poutnický pas, do kterého budeš cestou sbírat razítka. Každý den musíš získat alespoň jedno a na posledních 100 km alespoň dvě denně. U katedrály v Santiagu si pak credencial necháš ověřit, a tak získáš osvědčení poutníka. Seženeš ho ve výchozích místech nebo i online (třeba tady).

Packing cube

Tyto síťované obaly různých velikostí ti usnadní organizaci věcí v batohu. Přehledně si rozdělíš oblečení, věci na spaní nebo hygienické potřeby – a nemusíš se přehrabat celým obsahem batohu kvůli čistým ponožkám.
Alternativou jsou pak nepromokavé vaky s rolovacím uzávěrem, které udrží tvé věci v suchu, i když budeš celý den (nebo dny) kráčet v dešti.

Taštička na krk

Cestovní pas, doklady a platební karty je dobré mít pořád u sebe. I když sundáš batoh a půjdeš se vyčůrat nebo k prameni nabrat vodu. Taštičku na krk můžeš nosit pod oblečením a některé bývají i nepromokavé.

Boty a ponožky

Puchýře jsou jedním z nejčastějších problémů na Caminu. Riziko jejich vzniku omezí dobře rozchozené boty, které už máš vytvarované podle svých nohou. Poutníci chodí nejčastěji v nízkých trekovkách nebo trailových běžeckých botách.
A vzniku puchýřů brání také pořádné ponožky s merino vlnou, které dobře obepínají nohy, mají polstrování ochraňující citlivá místa, odvádějí pot a udržují nohy v suchu.
Návykové ponožky
Ponožky Bridgedale se v severoirském Newtownards vyrábějí jinak než většina dalších ponožek na světě. Ani po týdnu nošení nezapáchají a zůstávají příjemně měkké. Dokonce i kdyby ušly celé Camino Francés, tak na nich nepovolí jediná nitka. Mají doživotní záruku a jeden pár ponožek Bridgedale vydá za deset jiných.
Pořádné ponožky

Co ještě na sebe

  • Spodní prádlo, které rychle schne a neškrtí – třeba z kombinace syntetických vláken a merina.
  • Dvě až tři funkční trika, která odvádí vlhkost od těla – opět třeba z kombinace syntetických vláken a merina.
  • Fleecovou mikinu, která zahřeje i odvede pot.
  • Nepromokavou bundu (případně i kalhoty) nebo pončo.
  • Dvoje až troje kalhoty (dlouhé, šortky, legíny) – cokoli, v čem se budeš cítit na trase dobře.
  • Sandály, žabky nebo crocsy pro uvolnění nohou po celodenní chůzi. Hodí se i do sprch v noclehárnách.
  • Kšiltovku nebo klobouk (v chladnějších měsících kulicha, šátek a rukavice).
  • Sluneční brýle.

Co ještě do batohu

  • Hygienické potřeby – šampon a mýdlo, zubní pastu a kartáček.
  • Mýdlo na praní – oblečení tak můžeš prát a nemusíš ho nést tolik.
  • Rychleschnoucí ručník z mikrovlákna.
  • Toaletní papír, vlhčené ubrousky.
  • Opalovací krém.
  • Malou lékárničku s léky proti bolesti, protizánětlivým gelem, dezinfekcí, obvazy, obinadlem a náplastmi Compeed.
  • Tyčinku proti puchýřům.
  • Sadu na šití, která se hodí nejen pro opravy oblečení, ale také při propichování puchýřů (jenom nezapomeň jehlu sterilizovat alkoholem či plamenem).
  • Lehký letní spacák nebo vložku do spacího pytle (bílou paní).
  • Špunty do uší a masku na oči.
  • Čelovku.
  • Švýcarský (víceúčelový) nůž.
  • Trekové hole.
  • Lahve na vodu a/nebo hydrovak.
  • Univerzální nabíjecí adaptér pro různé typy zásuvek.
Batoh na Camino a jiné poutě
Na dlouhé cestě by každá věc měla mít v batohu své místo. Abys třeba kvůli spacáku a mýdlu nemusel(a) každý večer přeházet celý jeho obsah. V Lowe Alpine tak vyrobili batoh se dvěma komorami, spoustou kapes a bočním vstupem, což právě organizaci věcí usnadní. Navíc se dá časem opravit a dostaneš na něj doživotní záruku.
Proklepni si ho
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down