Co se v roce 1914 událo pod Scrabo Tower

autor: Honza Navrátil
Doba čtení: 5 minut
Tam venku se vše připravuje na válku. I tady - ve stínu věže Scrabo Tower postavené jako pomník lorda Londonderryho - se smráká na horší časy. V továrně na výběžku Strangford Lough nedaleko severoirského Belfastu zatím všechno funguje v zajetých kolejích, ale ve vzduchu je cítit napětí. List nástěnného kalendáře ukazuje srpen 1914.

Německá vojska obsadila neutrální Belgii a po boku Francie a Ruska vstupuje do války taky Velká Británie. Následující čtyři roky se v městečku Newtonards budou vyrábět především ponožky pro vojáky směřující na frontu.

To je Eirinn. Už 40 let plete ponožky

Od té doby uplynulo více jak 100 let a v jedné a té samé továrně nedaleko Belfastu se stále rodí ponožky Bridgedale. Změnilo se za tu dobu hodně. Cinkání pletacích jehlic nahradilo pravidelné cvakání automatických strojů. Objevily se nové materiály jako merino vlna. Typické černé a šedé vlákno nahradily veselé barvy. A Eirinn všechny tyhle změny pamatuje. Už po 40 let - každé všední ráno - vyráží z nedalekého Dundonaldu do Newtonards vyrábět jedny z nejodolnějších ponožek na světě.

A Eirinn není zdaleka sama. Osobností, co v Bridgedale pracují 40 a více let, najdete v továrně hned několik. Svou práci tak znají opravdu dokonale a jejich dlouholeté zkušenosti se promítají do každého páru ponožek.

3.528 km ve dvou párech ponožek

Appalachian Trail – nejstarší dlouhý trail na světě. Petr Kosek se v roce 2018 vydal na čtyřměsíční pouť přes 14 amerických států, při které nastoupal a sklesal neuvěřitelných 140 výškových kilometrů. Jenom se dvěma páry ponožek Bridgedale. A používá je ještě dnes.

Bridgedale se totiž vyrábí úplně jinak než většina dalších ponožek na světě. Přírodní vlákno - nejčastěji merino vlna - se nejprve obtočí odolným vláknem syntetickým a teprve poté se z této kombinace pletou ponožky. Vzniká tak hustý a neskutečně odolný úplet, který ani po několika tisících kilometrech v nohách neprošoupete.

Opravdu do konce života?

Ano, opravdu! V Newtonards si za svými ponožkami stojí a doživotní záruka na každý pár budiž toho důkazem. Napadlo by vás třeba, že ponožku nejprve pletou o polovinu větší než produkt, který se vám dostane na nohu? Teprve po opakovaném praní v páře a tvarování na kopytě získávají ponožky výslednou velikost. Díky tomu se vám nesrazí ani o píď.

Navíc každý pár projde před cestou do obchodů ruční kontrolou. Takové věci se tam dějí.

Týden a pořád nic. Žádný zápach

Celý den na nohou. Večer postavíte stan, uvaříte v ešusu večeři a zalezete do spacáku. A další den nanovo. Kulisy kolem vás se mění, ale ponožky na nohou zůstávají. Pořád jedny a ty samé. Už týden. Stačí je akorát večer nechat vyvětrat na kameni a pak opět vklouznete do ponožek bez jakýchkoliv následků dlouhého pochodu. Zůstávají měkké a nezapáchají. Díky přirozené antiseptické, antimykotické a antibakteriální vlastnosti merino vlny.

A teď řekněte sami - kolik párů ponožek můžete používat 10 let? O jedněch takových víme.

V severoirském městečku Newtownards se vyráběly ponožky už za 1. světové války. A vyrábí se dodnes. Jen úplně jinak než většina dalších na tomto světě. Přírodní vlákno merino vlny se nejprve obtáčí vláknem syntetickým a teprve pak se z něj pletou ponožky. Takto vzniká hustý a odolný úplet, který neprošoupeš nejspíš ani za 10 let. Před opuštěním továrny navíc každý pár Bridgedale prochází ruční kontrolou.

Autor

Honza Navrátil
Žiju v Jeseníkách a věnuju se psaní. Mám rád samotu, ale taky hluboké rozhovory. O psaní a pomalém životě na horách se psem Forestem píšu newsletter. Čtěte mě na www.honzanavratil.com.

Sdílet článek

Další příběhy

Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down