
Vlčí štěstí
Paolo Cognetti
Osm hor zná už snad každý. Tahle kniha z něj udělala spisovatele. Ale Paolo Cognetti není muž jednoho díla. Třeba tohle Vlčí štěstí – neúspěšný spisovatel Fausto odchází z Milána do hor. Aby tam něco našel. A brzy zjistí, že není mezi lidmi jediný, komu hory našeptávají. Je to krásné, ale není snadné tam nahoře žít. A ještě těžší je zůstat.
Hodnocení na Databazeknih.cz
85 %

Dole v údolí
Paolo Cognetti
Začíná to jako román Jacka Londona. Zvíře prochází krajinou. Divoké a plné zloby. Pak se objevují lidé. Lesní strážce, který vyšetřuje, kdo podél znečištěné řeky Sesie zabíjí psy, a jeho bratr, který se vrací z Kanady, aby vyrovnali dědictví po otci. A oba prchají do hor, kde otec vysadil dva stromy. Naprosto odlišné – stejně jako dva bratři.
Hodnocení na Databazeknih.cz
86 %

Klíč k Morgenlandu
Pavel Šuba
Ze čtrnácti domů zůstal stát jediný. Takovým místům se v Sudetech říká zaniklé osady. Morgenland je jednou z nich. A tohle je příběh posledního člověka, který zůstal, a taky těch, kteří museli odejít. Museli opustit svůj domov v horách – svůj Altvater. Historie má rub i líc. Třeba v téhle knize najdeš klíč k obojímu. Je to smutné i milé zároveň.
Hodnocení na Databazeknih.cz
88 %

Walden aneb Život v lesích
Henry David Thoreau
„Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním zkušenostem života, a vyzkoumat, zda bych se mohl naučit to, čemu mě život má učit, a ne abych teprve až budu umírat, seznal, že jsem vůbec nežil.“ Dva roky v samotě na břehu jezera Walden. Thoreau byl filozof, a taková je i tato kniha.
Hodnocení na Databazeknih.cz
77 %

Deník
Henry David Thoreau
Thoreau chodil do přírody každý den. Aby vnímal i ty nejdrobnější proměny přírody, protože ta nikdy nezůstává stát na místě. Všechno si zapisoval – a my jeho zápisky můžeme listovat. Místo dávky instagramu jeden Thoreaův zápis. Není to kniha, u které člověk stráví celý večer. Ale je hezké mít ji položenou na stole – a občas ji otevřít.
Hodnocení na Databazeknih.cz
89 %

Volání divočiny
Jack London
Tulák. Námořník. Zlatokop. Lovec ústřic. Jack London byl dobrodruh a jeho knihy jsou právě takové – plné syrového dobrodružství. Zhýčkaný městský pes Buck na dalekém severu brzy pochopí zákon kyje a tesáku – a naučí se přežít v divočině. A dál? Kniha Odyssea severu – šestnáct povídek, tvrdý život drsných chlapů, žádné kudrlinky.
Hodnocení na Databazeknih.cz
88 %

Výstup na Eiger
Ota Pavel
O sportovcích se dá psát všelijak. Ale nejlíp v Česku (a možná i na světě) to uměl Ota Pavel. Výstup na Eiger je povídka, která dala název celé knize. A tak, až skončí drama v severní stěně Eigeru, přijde na přetřes Raška nebo Zátopek. A jestli ti to nestačí, sáhni po sbírce Povídky z šuplíku. Zjistíš tam, jaký byl horský fotograf Vilém Heckel.
Hodnocení na Databazeknih.cz
87 %

Smiech na lane
Ivan Bajo
Bajovy horolezecké historky – ach! To tady nesmí chybět. Člověk je může číst pořád dokola – jednou doma v křesle, podruhé na palandě horské chaty a potřetí v bivaku u plápolajícího ohně. A stejně se těm příběhům bude pořád culit, jako by je četl poprvé. Prostě krásné a veselé dílo – a kultovní kniha všech československých horolezců.
Hodnocení na Databazeknih.cz
93 %

Sedm let v Tibetu
Heinrich Harrer
Už to tak bývá, že kniha je lepší než film. V tomto případě by se o tom ale dalo dlouze debatovat. Kniha možná není lepší než snímek s Bradem Pittem – je prostě jiná. Je to cestopisný deník – a je zajímavý tím spíš, že takový Tibet, jaký zažil Heinrich Harrer před vpádem Číňanů, už nikdy nikdo neuvidí. Pokud ho vůbec někdo z nás kdy uvidí.
Hodnocení na Databazeknih.cz
88 %

Dva divoši
Ernest Thompson Seton
Kdo by nikdy nezatoužil strávit kus života mezi indiány na pláních Divokého západu? Rozdělat oheň třecími dřívky, ušít si mokasíny, postavit týpí nebo přehradu na potoce? S touhle knihou začínají kluci objevovat, co všechno se dá tam venku podniknout. A tátové se vrací do dětských let. Dva divoši, Yan a Sam – to je legenda z roku 1903.
Hodnocení na Databazeknih.cz
92 %