Aby batoh dobře sloužil

Napřed musíš batoh dobře vybrat – aby vyhovoval aktivitě, při které ho chceš používat. A pak taky musíš vědět, jak různé části batohu fungují – a jak ti mohou život tam venku usnadnit.

Nosný systém batohu

Vrtí se, poskakuje nahoru dolů, tlačí do klíčních kostí a popruhy řežou do krku – když batoh nesedí, je to otrava. Často to ale není pouze jeho vina. Tvá spokojenost se odvíjí od typu nosného systému a jeho správného nastavení pomocí:
kresba konstrukce batohu

Zádový panel batohu

Čím větší batoh, tím propracovanější zádový panel. S rostoucí hmotností nákladu totiž roste také potřeba rozložit zatížení na celé tělo.

Standardní konstrukce

Hlavně pro muže vysoké 170 - 185 cm. Batoh je uzpůsobený postavě se širšími rameny a užšími boky.
Lowe Alpine Cholatse 52:57 >

Prodloužená konstrukce

Hlavně pro muže vysoké 185 - 200 cm. Batoh je uzpůsobený postavě se širšími rameny a užšími boky.
Lowe Alpine Cholatse 52:57 Large >

ND konstrukce

Pro ženy 160 - 175 cm a menší muže. Batoh má užší a kratší záda, širší spodní část a bederní popruh pro širší boky.
Lowe Alpine Cholatse ND50:55 >

Pevný zádový panel

Tento zádový panel má neměnnou velikost, která se odvíjí od objemu a určení batohu. Používá se u batohů pro jednodenní aktivity a přechody s nepříliš těžkým nákladem. A také na horolezeckých batozích, u kterých je nezbytná jednoduchost konstrukce.
Lowe Alpine AirZone Active ND22 >

Nastavitelný zádový panel

Je nepostradatelný u velkých trekových batohů pro vícedenní pohyb se spoustou vybavení. Posunem horní části zádového panelu se mění vzdálenost ramenních popruhů od bederního pásu – a správně nastavený batoh pak rovnoměrně rozkládá zatížení mezi ramena a bedra.
Lowe Alpine Manaslu 65:80 >
Potřebuješ vždycky prodyšný zádový panel?
Přes léto rozhodně – pro pohyb venku během horkých dní se hodí ty nejprodyšnější zádové panely (např. AirZone od Lowe Alpine).
Extra prodyšné zádové panely nicméně nejsou stavěné na velkou zátěž – proto jde u velkých trekových batohů vždy o kompromis mezi prodyšností a nosností.
Horolezecké batohy pak nemusí mít záda vůbec prodyšná – tvarovaný panel bez sítěk a kanálků vytváří pevnou, ale tenkou vrstvu, díky níž batoh při lezení perfektně sedí na těle. Takový zádový panel často také odpuzuje sníh a u lyžařských batohů funguje i jako hlavní vstup do batohu.

Ramenní popruhy

Jejich dotažením určuješ, jak vysoko na zádech batoh poneseš. Čím větší batoh, tím více polstrované ramenní popruhy a tím také narůstá potřeba řešit jejich souhru s následujícími prvky.

Bederní popruh

Jeho užitečnost narůstá s velikostí batohu a hmotností nákladu – přenáší zatížení na pánev a bedra a odlehčuje tak ramenům. U velkých batohů nese až 80 % hmotnosti. U menších batohů spíše pomáhá stabilizovat batoh na těle. Čím pevnější bederní popruh, tím větší je jeho nosnost.

Bederní opěrka

Je pouze u větších batohů. A s rostoucí velikostí batohu se zvyšuje i hustota pěny, ze které je opěrka vyrobená. Při zkoušení ti může batoh v této části připadat nepohodlný, ale v terénu to bude přesně naopak.
detail bederní opěrky

Hrudní popruh

Udržuje ramenní popruhy na svém místě – brání jejich sklouznutí z ramen. Většinou je výškově nastavitelný – aby neškrtil nebo „nepodvazoval“ (dámám) hrudník.

Balanční dotahy

Často se na ně zapomíná, a to je potom důvod, proč batoh dobře nesedí. Najdeš je v horní části ramenních popruhů – jejich utažením přitáhneš batoh k ramenům a ten pak lépe splyne s tělem.

Jak nastavit batoh

Čím je batoh větší (a čím větší je hmotnost nákladu), tím více je potřeba odlehčit ramenům a přenést zatížení na jiné části těla. V naší poradně zjistíš, jak na to.
krok za krokem

Tělo batohu

Každý typ batohu má své specifické konstrukční prvky a drobné vychytávky, díky nimž se ti dobře ponese vybavení potřebné pro aktivitu, na jakou je batoh určený.
Vybavení patří primárně dovnitř – batoh zvenčí ověšený cinkajícími serepetičkami vypadá prostě hrozně. Navíc věci navěšené na batohu narušují jeho stabilní usazení na těle a mohou se v terénu za cokoliv zachytit.

Materiál batohu

S hmotností batohu roste také jeho odolnost – například vůči prodření nebo protržení. Ale platí to také naopak – lehké batohy při plazení se houštím a prodírání se skalními soutěskami dostanou zabrat.
Ripstop úprava zabrání, aby se protržený materiál (nylon nebo polyester) dále páral – malý šrám se nebude zvětšovat a batoh můžeš v pohodě používat po další roky.
Může být batoh nepromokavý?
100% nepromokavých batohů se zátěrem a podlepenými švy je na trhu jen několik. A pláštěnka bohužel není všemocná – při silném a vytrvalém dešti „nateče“ voda do batohu přes záda. Opravdu spolehlivým voděodolným řešením je zabalit věci uvnitř batohu do nepromokavých vaků nebo igelitových pytlíků.

Objem a organizace batohu

Hodně věcí vyžaduje hodně kapes – pak budeš mít v batohu pořádek a rychle najdeš to, co právě potřebuješ. Trekové batohy mívají dvě oddělené komory – do té spodní patří spacák, případně jiné lehčí věci, které přes den nepotřebuješ.
Horolezecké batohy mají naopak minimum kapes – čím jednodušší konstrukce, tím odolnější a spolehlivější bude batoh v tvrdých podmínkách.
U větších batohů se hodí boční vstup do hlavní komory nebo rozepínací čelo batohu – tak se k některým věcem dostaneš bez nutnosti přehrabovat celý batoh.
100 litrů
Aktivita: náročný treking, expediceDoba venku: týdny až měsíceHmotnost vybavení: 20 až 35 kg
80 litrů
Aktivita: treking na těžko, horské přechodyDoba venku: od víkendu po několik týdnůHmotnost vybavení: 15 až 25 kg
50 litrů
Aktivita: turistika, treking po chatách, alpinismus, skialpové přechodyDoba venku: dlouhé dny, vícedenní akce na víkend až týdenHmotnost vybavení: 10 až 20 kg
30 litrů
Aktivita: turistika, běh, kolo, lezení, ferraty, skialpinismusDoba venku: od hodiny po jeden denHmotnost vybavení: 1 až 15 kg
5 litrů
Můžeš s batohem i utíkat?
S některými rozhodně – dokonce jsou k tomu i přímo určené. Ramenní popruhy mají podobu vesty a díky poddajnému zádovému panelu batoh splyne s tvým tělem – takže při běhu neposkakuje.
Ultralight a běžecké batohy jsou z lehkých materiálů a mají nosnost jen 5 až 7 kg – nižší hmotnost nákladu je ovšem nutná i pro správné usazení batohu na těle. Díky speciální konstrukci je spousta vybavení přístupná bez nutnosti sundávat batoh ze zad.
přidělání cepínu na batoh

Kompresní popruhy

Jejich utažením přizpůsobíš objem batohu množství věcí, které neseš uvnitř. A díky tomu bude batoh lépe sedět na zádech. Kompresní popruhy jsou vždy po stranách batohu – u menších na každé straně jeden, u větších bývají popruhy dva.
Použít je můžeš také k upevnění vybavení zvenčí – např. lyží, holí nebo karimatky.

Poutka na vybavení

Zvenčí batohu patří pouze neskladné věci – a ideálně takové, které jsou lehké, a tím pádem nenarušují stabilní usazení batohu na těle.

Jak připevnit vybavení na batoh

Ze všech stran ověšený a cinkající batoh nesedí na těle tak dobře a nakonec je spíše na obtíž. Nevhodně připevněné vybavení může být dokonce i nebezpečné – třeba na ferratě. Jak tedy na batoh upnout hole, cepíny, přilbu, lano, lyže nebo karimatku?
Použij ta správná poutka

Batoh na desítky let

Každý batoh můžeš hodit na záda a odnést v něm, co potřebuješ. Pouze pořádný batoh ale nebude při pohybu na obtíž a neudělá z tvých ramen fašírku. Pořádný batoh protáhneš ledovou stěnou i deštným pralesem, aniž by na něm povolila jediná nitka. A věř, že pořádný batoh poznáš.
vše o značce lowe alpine
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down